Zdrowie i uroda

Uzależnienie od gier komputerowych – czy naprawdę istnieje?

Nikogo nie dziwią uzależnienia od alkoholu, narkotyków czy papierosów. Chociaż alkohol rozbił niejedną rodzinę i doprowadził do niejednego zgonu, wciąż jest legalny i nie ma społecznego potępienia wobec osób, które okazjonalnie czy nawet regularnie go spożywają. Trochę inaczej jest z grami wideo. Ciągle słyszy się negatywne opinie na ich temat, zwłaszcza w odniesieniu do grania w nie przez dzieci. Rodzice starają się maksymalnie ograniczać taką rozrywkę swoim dzieciom i wskazują na jej negatywne konsekwencje. Tylko czy uzależnienie od gier komputerowych naprawdę istnieje? Jakie są jego skutki i jak sobie z nim radzić?

Czy gry komputerowe mogą być uzależnieniem

Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że uzależnić można się nie tylko od substancji. Istnieje cała grupa uzależnień behawioralnych, czyli związanych z wykonywaniem jakiejś czynności. Należy do niej między innymi hazard. Jeśli jakaś czynność może dla człowieka stać się kompulsywna i przejąć kontrolę nad jego życiem – da się od niej uzależnić. Nie inaczej jest z grami komputerowymi. Osoby od nich uzależnione nie są w stanie oderwać się od monitora, a kiedy grać nie mogą, są rozdrażnione i sfrustrowane.

Objawy i skutki uzależnienia od gier wideo

Uzależnieni od gier wideo są w stanie spędzić kilkadziesiąt godzin grając w nie bez przerwy. Nie spełniają w tym czasie swoich podstawowych potrzeb: nie jedzą, piją czy śpią. Nawet nie odczuwają, że ich ciało domaga się czegoś, ponieważ tak bardzo wciągają się w wykonywaną czynność. Zaczynają zaniedbywać swoje obowiązki i znajomości na rzecz tego, co może dać im gra. A dać może dużo – poczucie satysfakcji, spełnienia, dobrej zabawy. Samo granie dużo nie jest wcale objawem uzależnienia – ono zaczyna się, kiedy tracimy kontrolę nad swoim zachowaniem i stajemy się niewolnikiem jakiejś czynności czy substancji. Uzależnienie może doprowadzić do utraty pracy, pogorszenia się relacji z rodziną czy znajomymi, a nawet poważnych problemów zdrowotnych, nie należy więc go ignorować.

Jak wyjść z uzależnienia od gier wideo

Przede wszystkim trzeba szukać pomocy, która na szczęście jest coraz łatwiej dostępna. Nie na każdego zadziała to samo. Opcji jest dużo: programy dla „anonimowych graczy”, terapie z wykwalifikowanymi psychologami, a nawet specjalne ośrodki odwykowe. Bardzo ciężko jest samemu poradzić sobie z takim problemem – większość uzależnionych potrzebuje wsparcia innej osoby.

Uzależnienie od gier komputerowych jest coraz poważniejszym problemem, którego nie powinno się bagatelizować. Nie oznacza to jednak, że gry komputerowe same w sobie są niebezpieczne. Człowiek jest w końcu w stanie się uzależnić od niemal wszystkiego.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz