Rowerowa wycieczka z bliźniętami

Kochasz jazdę na rowerze i nie chcesz się z nim rozstawać? Narodzimy bliźniąt nie muszą oznaczać pożegnania z naszą Twoją pasją. Wystarczy tylko aby na czas,  kiedy dzieci samodzielne nie są w stanie pokonywać dłuższych odcinków, odpowiednio wybrać sprzęt dla dzieci,  zaplanować podróż i dobrze się bawić

W czym wozić bliźnięta (0-3 lat) ?:

Planując rozpoczęcie  przygody rowerowej z bliźniętami poniżej 18 miesięcy życia  musimy szczególnie zwrócić uwagę na rodzaj i przeznaczenie sprzętu jaki kupujemy. Foteliki lub też specyficzne nakładki w przyczepkach dla niemowląt muszą być odpowiednio sprofilowane  i zautomatyzowane. W tym wieku dzieci musimy w szczególności zadbać o kręgosłup dziecka, zwłaszcza podczas przemieszczania się na nierównym podłożu. Producenci przyczepki rowerowych z “dolnej póki” najczęściej dopuszczają do użycia sprzęt dopiero od 18 miesiąca życia. Te przyczepki  często nie posiada stabilizacji ( co może być niebezpieczne jeszcze nieukształtowanego w pełni kręgosłupa <18 miesięcznego maluszka ). Warto zatem zainwestować w przyczepkę z “wyżej półki” i dokładnie przeanalizować jej możliwości.

Warto zwrócić uwagę aby:

Foteliki i przyczepka posiadały amortyzację.
Przyczepka posiadała niezbędne atesty, oznaczenia.
Pasy bezpieczeństwa – najlepiej minimum 5 punktowe.
Jeśli planujemy podróż z maluszkami, którzy nie potrafią samodzielnie siedzieć – producent powinien dawać nam możliwość dokupienia dodatkowych wkładek dla niemowląt.
Najlepiej aby była wielofunkcyjna – do użycia jako codzienna spacerówka jak i przyczepka ( w tym wypadku dzieci przyzwyczajone są do niej i podróż rowerem nie stanowi problemu).
Posiadała siatkę zabezpieczająca -przed muszkami, kamyczkami( przy większej prędkości mogą wpadać do przyczepki).
Posiadała zabezpieczenie przed deszczem.
Pojemy bagażnik – w przypadku gdy planujemy dłuższe wyprawy z dziećmi lub na co dzień potrzebujemy miejsce do wrzucania rzeczy
Zalety przyczepki rowerowej:

W odróżnieniu do standardowych fotelików umieszczanych na w miejscu bagażnika roweru – przyczepka można być stosowna od wcześniejszych miesięcy życia dziecka. Dla maluszków ( > 3 miesiąca życia) możliwe jest użycie odpowiedniej wkładki. Przyczepka rowerowa umożliwia samodzielny wyjazd rowerowy rodzicowi z dwójką małych dzieci. Zabezpiecza ona dzieci przed niespodziankami pogodowymi dla trasie, a jednocześnie poprzez foliowe okna pozwala dziecku aktywnie oglądać świat. Nie mamy efektu “zwisającej” głowy – gdzie nasze maluchu zasną. Dobre przyczepki zawierają system wzmocnień, który chroni dzieci przed skutkami ewentualnego wypadku rowerowego. W pojemnym bagażniku możemy umieścić wszystkie potrzebne nam rzeczy na drogę.

Przyczepka rowerowa:

Moje dzieci podróżują w przyczepce Croozer for 2 Kid ( link do strony producenta) . To wersja przyczepki 3 w 1 – może służyć jako spacerówka, jako wózek do biegania lub jako wózek rowerowy. Wystarczy tylko zmieniać przednią część wózka na odpowiednią końcówkę ( np. przyłącze do roweru). Na co dzień wykorzystuję Croozera jako spacerówkę i dobrą, bardzo pojemną teczkę na zakupy 😉  Parkuję przyczepkę w przedpokoju – zatem dzieci bardzo często wchodzą do niej i się w niej bawią  Bardzo ważne jest aby dzieci były przyzwyczajone do przebywania w przyczepce/wózku – dzięki temu będą czerpać przyjemność z podróży nią, zamiast zastanawiać się jak najszybciej ją opuścić. Warto aby w przyczepce znalazły się jakaś zabawki,  które na dłuższej trasie będą w stanie dostarczyć dzieciom dodatkowych wrażeń. Przyczepkę będzie w stanie  dopiąć do roweru w ciągu dosłownie 5 minut każda mama ( bez dodatkowe użycia siły).

Przed wycieczką rowerową:

Dzieci powinny mieć możliwość zapoznania się, przyzwyczajenia  i polubienia przyczepki rowerowej na długo zanim zdecydujemy się na dłuższą wyprawę rowerową. Możemy używać jej jako spacerówką, miejsce zabaw dzieci lub też jeździec nią na krótki wypady rowerowe. Najważniejsze aby nasze bliźnięta dobrze się w niej czuły i chciały spędzać w niej czas. Kupiłam przyczepkę/wózek Croozera  jeszcze w zimie (kilka miesięcy wcześniej zanim przypięłam ją pierwszy raz do roweru). W tym czasie dzieci używały jej jako miejsca do zabawy i  spacerówkę. Bardzo szybko ją polubiły i czasami traktują jako “domek” do zabawy.

Podsumowanie:

Zachęcam do aktywnej formy – również rowerowej – spędzania czasu ze bliźniętami. Warto poświęcić troszkę czasu aby wybrać odpowiedni, bezpieczny sprzęt i przyzwyczaić dzieci do nowego środka transportu.  Z całą pewnością ten czas zaowocuje wspaniałymi wspomnieniami całej rodziny.