Save the date – nowy weselny trend w Polscd

Save the date – nowy weselny trend w Polscd

Słyszeliście już pojęcie “save the date”? Jeśli nie, to nic dziwnego, ponieważ w Polsce dopiero zaczyna być popularne. Przyszło do nas, oczywiście, z zachodu, gdzie praktycznie każda Para Młoda korzysta z tego sposobu informowania swoich gości o weselu. Pojęcie to nie doczekało się jeszcze swojego polskiej nazwy. W wolnym tłumaczeniu z angielskiego oznacza ono “zarezerwuj datę”.

“Save the date” jest to informacja o terminie ślubu, którą Państwo Młodzi wysyłają gościom od razu, gdy zarezerwują swoją wymarzona datę. Nie zawiera natomiast żadnych szczegółowych informacji o miejscu ani godzinie wydarzenia – na to Młodzi mają jeszcze czas i te informacje znajdą się dopiero w zaproszeniu wysyłanym standardowo 2-3 miesiące przed ślubem.

Można się zastanawiać – czy w takim razie “save the date” ma w ogóle jakiś cel? Ano ma. Oto kilka przypadków, w których “save the date” się przydaje:

Wesele w okresie wakacyjnym 
Tak to już jest, że większość wesel odbywa się w wakacje – większe prawdopodobieństwo na piękną pogodę jest zachęcające. Jednak wakacje to też okres urlopowy. Goście weselni, którzy otrzymali “save the date” odpowiednio wcześniej wiedzą, na kiedy nie planować urlopów wyjazdowych.

Zagraniczni goście na weselu
Jeśli macie gości, którzy muszą przylecieć z zagranicy albo sami organizujecie wesele za granicą i właściwie wszyscy goście muszą skorzystać z linii lotniczych, żeby się do Was dostać, “save the date” pozwala im na wcześniejszą rezerwację biletów i ewentualnie noclegów na miejscu. Niektórzy goście na pewno będą chcieli połączyć taki wyjazd z urlopem – odpowiednio wcześnie przesłana informacja pozwoli im wszystko zaplanować i zarezerwować.

Ślub znajomych w tym samym dniu
Zaręczyliście się! Planujecie ślub! Ale chwila… Twoja przyjaciółka też? I druga? Warto wysłać “save the date” jak tylko wybierzecie datę, bo może się okazać, że właśnie ten dzień był wymarzonym dniem również dla niej. A przecież chcecie, aby Wasza przyjaciółka była na Waszym weselu… Aby uniknąć “ślubnych wojen” (jeśli jeszcze nie widzieliście tego filmu to gorąco polecam:)), wystarczy wysłać “save the date“.

“Save the date” może mieć przeróżne formy. Najczęściej jest to zdjęcie narzeczonych z napisaną datą ślubu:

Ale są też i bardziej kreatywne formy: kolaż zdjęć przyszłej Pary Młodej, magnes na lodówkę, a nawet krótkie filmy.

Co myślicie o takiej formie zawiadamiania gości o swoim Wielkim Dniu? Jesteście za? Jaką formę wybralibyście dla siebie? 🙂

Dodaj komentarz