Od którego tygodnia ciąży dziecko słyszy?

Od którego tygodnia ciąży dziecko słyszy?

Ciąża to magiczny czas wyczekiwania na przyjście na świat nowego życia. Przyszli rodzice każdego tygodnia zastanawiają się, jakie zmiany zachodzą w rozwoju płodu. W szczególności I trymestr to czas intensywnego rozwoju dziecka, jego zmysłów i narządów. Wiele osób zastanawia się, w którym tygodniu ciąży dziecko słyszy pierwsze dźwięki, szczególnie że podręczniki pediatrii jeszcze z lat 80-tych podawały informację, że zarówno płód, jak i noworodek nie słyszą. Dziś wiemy, jak bardzo ówcześni lekarze się mylili.

W którym tygodniu ciąży dziecko słyszy?

Przyszłą mamę otaczają różne dźwięki, dlatego rodzice zastanawiają się, kiedy dziecko zaczyna słyszeć jeszcze w łonie matki. Brzuch jest bezpiecznym schronieniem, jednak pozwala na przenikanie dźwięków, które docierają do płodu. Uszy są ukształtowane już w 7 tygodni po zapłodnieniu, jednak w tym okresie aparat słuchowy jeszcze nie jest dojrzały. Na pełną dojrzałość należy czekać do 14 tygodnia, jednak w tym czasie maluszek nadal nie słyszy. Pierwszy trymestr ciąży mija więc dla płodu bez dźwięków otaczającego świata. Mimo wszystko płyn owodniowy przewodzi fale dźwiękowe, które maluch może odbierać całym swoim ciałem. Dzięki temu nawet niedorozwinięty zmysł słuchu, jest w stanie odbierać bodźce dźwiękowe, w szczególności głos mamy. Dźwięki płynące z zewnątrz są słyszalne dla płodu w 5 miesiącu ciąży, czyli około 24 tygodnia jej trwania.

Co słyszy dziecko w łonie matki?

Kiedy dziecko zaczyna słyszeć około 5 miesiąca ciąży, przytłacza go masa dźwięków płynących z otaczającego świata. Maluszek słyszy przytłumione dźwięki, takie jak szum ulicy, rozmowy, włączony telewizor, radio. Głos mamy i taty z czasem stanie się tak bliski, że dziecko będzie rozpoznawało swoich rodziców już w kilka chwil porodzie. Również głosy, które maluch często słyszy w łonie matki, staną mu się bliskie i będą kojarzone z czymś miłym. W tym czasie warto sporo mówić do brzucha, wielu rodziców czyta maluszkowi bajki – nie tyle znaczenie słów, ile melodyjny głos uspokaja maluszka. Oprócz dźwięków z zewnątrz, do brzucha docierają odgłosy bicia serca mamy, pracy jej jelit i żołądka czy przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Maluszki bezpiecznie czekające na narodziny w brzuszku, są wrażliwe na głośne, nagłe dźwięki. Z pewnością każda przyszła mama doświadczyła gwałtownych ruchów płodu, kiedy znalazły się w zasięgu nagłego dźwięki. Badania naukowe wskazują, że dzieci w łonie matki takich odgłosów mogą się po prostu wystraszyć, a dodatkowo jest to dla nich stresujące doświadczenie.

W przygotowaniu artykuły pomógł portal: https://redtips.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *