Ciekawostki

Od którego tygodnia ciąży dziecko słyszy?

Ciąża to magiczny czas wyczekiwania na przyjście na świat nowego życia. Przyszli rodzice każdego tygodnia zastanawiają się, jakie zmiany zachodzą w rozwoju płodu. W szczególności I trymestr to czas intensywnego rozwoju dziecka, jego zmysłów i narządów. Wiele osób zastanawia się, w którym tygodniu ciąży dziecko słyszy pierwsze dźwięki, szczególnie że podręczniki pediatrii jeszcze z lat 80-tych podawały informację, że zarówno płód, jak i noworodek nie słyszą. Dziś wiemy, jak bardzo ówcześni lekarze się mylili.

W którym tygodniu ciąży dziecko słyszy?

Przyszłą mamę otaczają różne dźwięki, dlatego rodzice zastanawiają się, kiedy dziecko zaczyna słyszeć jeszcze w łonie matki. Brzuch jest bezpiecznym schronieniem, jednak pozwala na przenikanie dźwięków, które docierają do płodu. Uszy są ukształtowane już w 7 tygodni po zapłodnieniu, jednak w tym okresie aparat słuchowy jeszcze nie jest dojrzały. Na pełną dojrzałość należy czekać do 14 tygodnia, jednak w tym czasie maluszek nadal nie słyszy. Pierwszy trymestr ciąży mija więc dla płodu bez dźwięków otaczającego świata. Mimo wszystko płyn owodniowy przewodzi fale dźwiękowe, które maluch może odbierać całym swoim ciałem. Dzięki temu nawet niedorozwinięty zmysł słuchu jest w stanie odbierać bodźce dźwiękowe, w szczególności głos mamy. Dźwięki płynące z zewnątrz są słyszalne dla płodu w 5 miesiącu ciąży, czyli około 24 tygodnia jej trwania.

Co słyszy dziecko w łonie matki?

Kiedy dziecko zaczyna słyszeć około 5 miesiąca ciąży, przytłacza go masa dźwięków płynących z otaczającego świata. Maluszek słyszy przytłumione dźwięki, takie jak szum ulicy, rozmowy, włączony telewizor, radio. Głos mamy i taty z czasem stanie się tak bliski, że dziecko będzie rozpoznawało swoich rodziców już w kilka chwil porodzie. Również głosy, które maluch często słyszy w łonie matki, staną mu się bliskie i będą kojarzone z czymś miłym. W tym czasie warto sporo mówić do brzucha, wielu rodziców czyta maluszkowi bajki – nie tyle znaczenie słów, ile melodyjny głos uspokaja maluszka. Oprócz dźwięków z zewnątrz, do brzucha docierają odgłosy bicia serca mamy, pracy jej jelit i żołądka czy przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Maluszki bezpiecznie czekają na narodziny w brzuszku, są wrażliwe na głośne, nagłe dźwięki. Z pewnością każda przyszła mama doświadczyła gwałtownych ruchów płodu, kiedy znalazły się w zasięgu nagłego dźwięki. Badania naukowe wskazują, że dzieci w łonie matki takich odgłosów mogą się po prostu wystraszyć, a dodatkowo jest to dla nich stresujące doświadczenie.

Dlaczego rozwój sensoryczny jest ważny?

Rozwój zmysłów to proces, w którym płód rozwija swoje narządy zmysłów. Zmysły rozwijają się na różnych etapach ciąży, a także inaczej u płodu niż u osoby dorosłej.

Płód rozwija swoje narządy zmysłów w miarę wzrostu i dojrzewania. Narządy zmysłów rozwijają się, zanim mózg jest w pełni ukształtowany, co oznacza, że rozwój zmysłów zaczyna się od układu czuciowego, a nie od mózgu.

Pięć zmysłów to wzrok, słuch, węch, smak i dotyk. Te zmysły pomagają nam interpretować nasze otoczenie i rozumieć, co widzimy, słyszymy, wąchamy, smakujemy lub dotykamy. Bez tych zmysłów nie bylibyśmy w stanie wchodzić w interakcje z naszym środowiskiem i bylibyśmy podatni na niebezpieczeństwo.

Jakie są rodzaje zmysłów i jak każdy z nich się rozwija?

Zmysły płodu to pięć zmysłów, które rozwijają się u płodu podczas ciąży. Są to dotyk, smak, zapach, wzrok i słuch. Rozwój płodu to proces wzrostu i zmiany zachodzący u płodu od poczęcia do narodzin. 

Dotyk: Dotyk to pierwszy zmysł, który rozwija się u płodu. Rozpoczyna się ona w 10. tygodniu ciąży i rozwija się aż do urodzenia.

Smak: Smak rozwija się już w 14 tygodniu ciąży i rozwija się aż do urodzenia.

Zapach: zapach rozwija się już w 16 tygodniu ciąży i rozwija się aż do urodzenia.

Wzrok: Wzrok rozwija się już w 18 tygodniu ciąży i rozwija się aż do urodzenia.

Słuch: słuch zaczyna się rozwijać w 20. tygodniu ciąży i rozwija się aż do urodzenia.

Jakie wyzwania napotyka płód podczas rozwoju sensorycznego?

Podczas ciąży płód jest narażony na wiele bodźców. Mogą nie być w stanie zareagować na te bodźce, ale nadal mogą je wyczuć.

Podczas ciąży płód jest narażony na wiele bodźców. Mogą nie być w stanie zareagować na te bodźce, ale nadal mogą je wyczuć. Proces rozwoju sensorycznego rozpoczyna się w łonie matki i trwa również po urodzeniu. Podczas tego procesu płód staje przed wieloma wyzwaniami, a niektóre z nich to opóźnienia rozwojowe lub wady fizyczne, które mogą utrudniać płodowi pełny rozwój zmysłów.

Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do opóźnień rozwojowych w rozwoju sensorycznym, w tym narażenie na toksyny lub leki w łonie matki, zaburzenia genetyczne i powikłania przedwczesnego porodu.

 

W przygotowaniu artykuły pomógł portal: https://redtips.pl/

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz