Ciekawostki

Oszczędzanie wody – jakie działania warto podjąć w tym aspekcie

Co możemy zrobić, żeby zaoszczędzić na wodzie?

Dom to skarbonka bez dna – tu nowe okna, tutaj kafelki, tutaj jeszcze naprawa szafki, a w międzyczasie i tak uznamy, że klamki są nieergonomiczne i trzeba je wymienić. Są zasoby, z których w swoim domu korzystamy codziennie. Takim zasobem jest na przykład woda. Codziennie bowiem pijemy wodę i codziennie z niej korzystamy do innych czynności. Co możemy zrobić, aby na niej zaoszczędzić? Jak zmniejszyć rachunki? Czy można znaleźć ekologiczne rozwiązania, które jednocześnie ostatecznie wyniosą nas taniej i będą lepiej wpływać na środowisko naturalne? Oczywiście! Wystarczy tylko odrobina chęci!

Na początek rzecz mała i banalna, a skuteczna: zaaplikujmy w sobie nawyk zakręcania wody podczas mycia zębów, nie bierzmy kilkugodzinnych kąpieli, zwracajmy na to uwagę innym.Takie małe kroki mają w istocie duży wpływ na całkowite zużycie wody w ciągu miesiąca. Jeśli średnio myjemy zęby ok. 2 minuty i robimy to dwa razy dziennie, i przy tej czynności nie zakręcamy wody, to tracimy już bardzo dużo wody w perspektywie. np. miesiąca.

Filtry do wody – ogranicz plastik, ciesz się smaczną wodą

Jeśli kupujemy wodę w butelkach, warto zastanowić się nad zmianą. Po pierwsze, jest to nieekologiczne, plastik rozkłada się bardzo długo i wydziela do gleby szkodliwe substancje – mamy okazję, żeby temu zapobiec. Wybierzmy szklane butelki albo zakupmy filtry do wody. Możemy w taki filtr zaopatrzyć butelki, które codziennie zabieramy ze sobą do szkoły/ pracy, możemy również zainstalować system odwróconej osmozy, która sprawi, że nasza woda zostanie mechanicznie oczyszczona ze wszystkich szkodliwych zanieczyszczeń.

Warto jednak mieć na uwadze fakt, że proces oczyszczania sprawia, iż woda pozbawiona zostaje także elementów mających na nas dobroczynny wpływ – minerałów. Nie musimy się jednak obawiać tą stratą, albowiem na rynku dostępne są filtry z mineralizatorem, który sprawi, że nasza woda będzie zdrowa i zdatna do spożycia.

Kupno takiego systemu odwróconej osmozy, owszem, na początku może wydawać się dużym wydatkiem, jednak w skali roku jesteśmy w stanie zaoszczędzić dzięki temu na butelkowanej wodzie średnio 2000 złotych. To są konkrety, które powinny przekonać każdego. Filtry do wody w butelkach wymienia się średnio raz na 2-3 miesiące, nie trzeba codziennie kupować plastikowych butelek. Nasze finanse mogą dzięki temu się poprawić, a przy okazji dołożymy swoją cegiełkę do ochrony środowiska, która w dzisiejszych czasach winna być na wagę złota.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz