Ciekawostki

Trawnik po sezonie

Trawnik po sezonie musi być odpowiednio przygotowany do odpoczynku. Zatroszczmy się o kondycję źdźbeł, zanim jeszcze zapadną w zimowy sen. Wtedy nie zaszkodzi im ani mróz, ani zalegający ciężki śnieg. Odpowiednio wykonane prace pielęgnacyjne jesienią, pozwolą nam cieszyć się soczystą zielenią trawnika wiosną.

Jak dbać o trawnik jesienią

Jesienią trawa rośnie mniej intensywnie, więc wystarczające jest regularne koszenie co 10-14 dni aż do przymrozków. Jeśli z jakichś względów zaniedbaliśmy koszenie, to nie wolno nam skrócić odrostu poniżej połowy jego wysokości. Przycinamy go o 1/3, a dopiero po czterech dniach skracamy go na odpowiednia wysokość. Zwykle ostatni termin tego zabiegu przypada na połowę października. Jest on jednak ruchomy i zależy od warunków pogodowych. Wysiana pod koniec lata trawę kosimy jedynie raz w październiku, na wysokość ok. 5 cm. Młodą darń z rolki skracamy zaś na ok. 4 cm.

Trawnik po sezonie musi być nawożony odpowiednimi preparatami. Największym błędem jest stosowanie tych samych nawozów co wiosna, czyli azotowych. Konsekwencją może być pojawienie się chorób, zwłaszcza pleśni śniegowej. Od połowy sierpnia trawnik potrzebuje fosforu i potasu. Składniki te przygotują go do zimy i zwiększa jego odporność na mróz. Warto również pomyśleć o oborniku – dobrze przekompostowanym lub granulowanym. Nawożenie obornikiem wykonujemy pod koniec października lub na początku listopada. Termin zależy od tego, kiedy przypadnie pierwszy przymrozek, ponieważ zabieg wykonuje się po nim. Wtedy nawóz nie pobudzi już trawy do wzrostu. Obornik rozrzucamy równomiernie na całej murawie. Wczesna wiosną uwolni składniki do gleby i zasili trawę na cały kolejny sezon.

Trawnik po sezonie

Ważne jest również uzupełnienie uszkodzeń. Wszelkie łysiny wyrównujemy mieszanką torfu i ziemi piaszczysto-gliniastej. Wysiewamy nasiona trawy, udeptujemy i podlewamy. Jeśli trawnik jest w opłakanym stanie, możesz zdecydować się na jego likwidację i położenie nowej trawy z rolki. Jesień jest idealnym momentem na taki zabieg. Musisz jednak liczyć się z kosztami, ponieważ za 100m2 takiego trawnika zapłacisz ok. 1200-1600 zł. Jeśli działka jest większa, koszt również wzrośnie. Możesz jednak wziąć kredyt na ten cel i cieszyć się równomiernym trawnikiem beż ubytków czy szkodników. Jeżeli pogoda na to pozwala, rolki można układać nawet w listopadzie. Jesienią źdźbła nie są narażone na przesuszenie, dlatego tez wielu ogrodników poleca właśnie ta porę roku na położenie trawnika z rolki. Trawa nie potrzebuje dużo czasu na ukorzenienie czy przygotowanie do przymrozków.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz