Zdrowie i uroda

Biegunka u niemowlaka

Niektóre maluszki borykają się z biegunkami. Oczywiście nie należy się tym nadmiernie przejmować, bo jest to często spotykana przypadłość u niemowląt. Zawsze powinno się mieć na uwadze, jakiej konsystencji jest stolec dziecka, znaczenie ma także jego zabarwienie. Jako że małe dziecko nie jest w stanie powiedzieć, czy coś mu dolega, to należy bacznie je obserwować. W przypadku pierwszego maluszka wielu rodziców panikuję nawet przy wystąpieniu kataru, wysypki skórnej. Jest to całkowicie zrozumiałe, ale często zauważone objawy nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia. Jeśli jednak pojawi się szereg niepokojących symptomów, to warto zgłosić się do lekarza.

O czym świadczy biegunka u dziecka? Jakie są przyczyny i objawy?

Jeśli matka karmi dziecko piersią i zauważy, że dojdzie do zwiększenia częstotliwości oddawania stolca, czyli powyżej dziesięciu defekacji na dobę, to zaleca się odwiedzić lekarza.Z wizytą nie należy zwlekać w przypadku wystąpienia dodatkowych objawów w postaci podwyższonej ciepłoty ciała, wzdętego brzucha, wzmożonej płaczliwości dziecka. Sygnałem ostrzegawczym jest także wystąpienie w stolcu śluzu lub krwi. Biegunka u niemowlaka może być niezwykle niebezpieczna, bo zwiększa się ryzyko odwodnienia organizmu. O biegunce świadczy bardzo nieprzyjemny zapach stolca. Może ona wystąpić na skutek infekcji, ząbkowania, zakażenia pasożytami, nietolerancji lub alergii pokarmowej. Istotne jest, aby podawać dziecku płyny przy biegunce. W przypadku sześciomiesięcznego dziecka można już dać mu wodę z elektrolitami. Jeśli podawane jest mleko krowie, to płynne stolce mogą wynikać z nietolerancji laktozy. W takim przypadku dobrym wyborem będzie mleko modyfikowane na biegunkę. Można także podać dziecku mleko roślinne, świetnie sprawdza się konopne. Opcji do wyboru jest oczywiście więcej.

O czym warto pamiętać w przypadku wystąpienia biegunki? Co pomoże dziecku?

Złym pomysłem będzie zbyt szybkie zatrzymywanie biegunki u dziecka. Organizm w ten sposób oczyszcza się, dlatego należy pozwolić mu na wydalenie rozmaitych toksyn i drobnoustrojów wraz ze stolcem. Jeśli dziecko jest karmione sztucznie, to należy zaopatrzyć się w specjalne mleko modyfikowane, czyli przykładowo bezlaktozowe, bezglutenowe hipoalergiczne. W przypadku starszego dziecka, które ma już rozszerzoną dietę o pokarmy stałe, istotne będzie zastosowanie odpowiedniej diety. Po wystąpieniu biegunki warto podawać kleik ryżowy, można również zetrzeć surowe jabłka, dodać papkę z marchewki. Bardzo dobrym pomysłem jest także delikatne, ugotowane mięso drobiowe, przykładowo z rosołu. Przy luźnych stolcach do nawadniania świetnie sprawdzają się herbaty ziołowe, przede wszystkim z rumianku i kopru włoskiego. Nie należy ich jednak niczym słodzić. Istotne będzie także niepodawanie soków owocowych. Jeśli u dziecka wystąpi rozwolnienie i gorączka lub wymioty, to w takim przypadku należy udać się z nim niezwłocznie do lekarza.

Mogą Ci się spodobać