Czas wolny

Jak nauczyć się szydełkować?

Szydełkowanie staje się coraz popularniejszym hobby w naszym kraju. Nic w tym dziwnego – to angażująca, przyjemna rozrywka, która nie wymaga ogromnych nakładów finansowych i może być wykonywana w niemal dowolnym miejscu i czasie.

Jeśli ktoś dopiero planuje rozpoczęcie swojej przygody z szydełkowaniem, może jednak czuć się nieco przytłoczony. Od czego zacząć? Gdzie szukać informacji i jakie projekty realizować w pierwszej kolejności? Wszystkie te kwestie postaramy się dokładnie omówić w tym artykule. Zapraszamy do dalszej lektury!

W Internecie znajduje się wszystko, czego potrzeba do nauki

Obecnie nauka szydełkowania jest łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Wszystko dzięki powszechnemu dostępowi do Internetu. Entuzjaści szydełkowania, w tym wiele osób o ogromnym doświadczeniu i umiejętnościach, chętnie dzielą się swoją wiedzą. Przygotowują poradniki, które wprowadzają początkujących w świat szydełkowania i przybliżają im najpierw te najbardziej podstawowe techniki i zasady, a następnie te bardziej zaawansowane.

Poza tekstami pisanymi dostępne są także poradniki w formie wideo. Warto rzucić na nie okiem, ponieważ znacznie łatwiej jest emulować to, co zobaczy się na własne oczy niż próbować przełożyć słowa na praktykę. Należy przy tym pamiętać, że Rzymu w dzień nie zbudowano i nabranie wprawy wymaga czasu. Pierwsze dzieła mogą się nie udawać, być krzywe i mało atrakcyjne wizualnie. Nie należy się zniechęcać, ponieważ nawet najlepsi zapewne zaczynali w dokładnie taki sam sposób.

Trzeba też pamiętać, że na początek nie potrzebne są ogromne zapasy materiałów czy też materiały najwyższej możliwej jakości. Można zaczynać powoli, spokojnie, od tańszych włóczek i kilku kolorów.

Trzeba rozsądnie dobierać wzory

Jak już wspomniano, w Internecie dostępna jest cała masa materiałów dla osób chcących nauczyć się szydełkowania (ale też dla tych, który podstawy mają już opanowane i szukają nowych wyzwań). Poszczególne wzory na szydełko będą różnić się poziomem zaawansowania i technikami, które będzie trzeba w nich wykorzystać.

Nie warto zaczynać od bardziej skomplikowanych wzorów, bo jest duża szansa, że na samym początku będą głównie źródłem frustracji. Najlepiej zaczynać od bardzo prostych propozycji i dopiero potem kierować się w stronę bardziej złożonych projektów, takich jak chociażby maskotki amigurumi.

Dostępnych opcji jest na tyle dużo, że każdy z pewnością znajdzie coś interesującego dla siebie, niezależnie od poziomu zaawansowania i gustu. Mowa tu zarówno o wzorach o wartości czysto dekoracyjnych, jak i takich, które pozwalają stworzyć przedmioty o wartości użytkowej (np. szaliki).

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz