Czym jest dieta ketogeniczna?

Czym jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna jest dietą należącą do tych wysokotłuszczowych. Duży wpływ na zdrowie i jej powszechność to główne zalety. Diety wysokowęglowodanowe w społeczeństwie są bardziej popularne od tych tłuszczowych. Czym jest dieta ketogeniczna? Jakie zalety posiada?

Czym jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna to dieta, w której człowiek spożywa dużą ilość tłuszczów oraz małą ilość węglowodanów przy tym zachowują odpowiednią normę białkową. W klasycznym modelu tej diety istnieje założenie, które mówi, że na cztery gramy tłuszczu, przypada jeden gram białka i węglowodanów w całości. Odpowiednie zapotrzebowanie na białko ustala się według kryterium wiekowego i stanu fizjologicznego organizmu. Przy diecie keto to kwasy tłuszczowe odpowiadają z produkcję energii. Nazywane są często ciałami ketonowymi. Powstają one w wyniku utylizacji wolnych kwasów tłuszczowych. Człowiek wykorzystuje zgromadzony w swoim ciele tłuszcz oraz spożywany tłuszcz w posiłkach jako energię. Dietę ketogeniczną można porównać do stanu metabolicznego organizmu, który widoczny jest podczas prowadzenia głodówki. Gdy zapasy energii się kończą (mowa o glukozie), to organizm wykorzystuje wtedy tłuszcz zgromadzony w organizmie. Mózg i mięśnie najlepiej pracują, gdy przyjmują ciała ketonowe. Natomiast glukoza jest istotna podczas produkcji erytrocytów. Wszystkie procesy związane ze stosowaniem diety ketogenicznej zachodzą w wątrobie.

Największe zalety diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna to świetna alternatywa dla osób, które lubią zjeść i mają problemy ze schudnięciem podczas stosowania innych diet. Ketogeniczna dieta posiada wiele zalet. Główne to:

  1. zmniejszenie apetytu,
  2. poprawa sampoczucia,
  3. szybsza nocna regeneracja,
  4. zmniejszenie spadków energii podczas codziennych obowiązków,
  5. człowiek jest wolny od cukru,
  6. utrzymanie sytości po posiłku przez dłuższy czas.

Posiłki na bazie diety ketogenicznej w swojej strukturze posiadają wiele tłuszczy, które wpływają na zmniejszenie apetytu oraz zapewnienie sytości na wiele godzin. Dzięki temu nie ma konieczności stosowania złego nawyku, jakim jest podjadanie między posiłkami. Osoby, które zdecydują się na taką dietę, przetrwają o wiele dłużej niż na dietach o niskiej zawartości tłuszczu i o niższej kaloryczności. Ponadto zastosowanie diety keto pozwala na zmniejszenie łaknienia na cukier, który jest jedną z przyczyn nadmiernego tycia. Wpłynie to na zmniejszenie skoków cukru we krwi oraz dużego wydzielania insuliny. Podczas diety ketogenicznej nie zaleca się picia słodkich napojów. Należy pić wodę mineralną, która odpowiednio nawodni cały organizm. Osoby z problemami wątrobowymi nie powinny się decydować na taką dietę ze względu na wysoką zawartość tłuszczu w posiłkach.