Dlaczego warto uprawiać sport – poznaj trzy mocne argumenty

Dlaczego warto uprawiać sport – poznaj trzy mocne argumenty

Choć każdy z nas słyszał wielokrotnie, jak duże znaczenie ma aktywność fizyczna, nie oznacza to wcale, że każdy potrafi udzielić odpowiedzi na pytanie o to, dlaczego warto uprawiać sport. Tymczasem okazuje się, że przemawia za tym szereg argumentów.

Zdrowie psychiczne dzięki zdrowiu fizycznemu

Jedno z popularniejszych polskich przysłów mówi o tym, że właśnie w zdrowym ciele znajduje się zdrowy duch. Lekarze przekonują zresztą, że nie ma w tym nawet odrobiny przesady. Zwracają uwagę choćby na to, że osoby aktywne fizycznie łatwiej pozbywają się nagromadzonego w ciągu dnia stresu. Uprawianie sportu i systematyczne poprawianie wyników sprawiają też, że rośnie pewność siebie i samoocena. I choć trudno utrzymywać, że sport jest rozwiązaniem wszystkich problemów osób nieśmiałych, nie da się nie zauważyć tego, że osoby aktywne mają mniejsze problemy z nawiązywaniem nowych znajomości.

Dobra kondycja pomimo upływu lat

Choć aktywność fizyczna kojarzy się przede wszystkim z osobami stosunkowo młodymi, przynosi wymierne korzyści bez względu na to, w jakim wieku są osoby, które uprawiają sport. Co więcej, trudno polemizować z tym, że osoby starsze zyskują w takim przypadku naprawdę wiele. Uprawianie sportu pozwala na zachowanie sprawności fizycznej, chroni przed zmianami zwyrodnieniowymi stawów, hartuje organizm i jest najlepszym sposobem na wzmocnienie odporności w okresie, w którym rośnie liczba przypadków grypy i przeziębienia. Uprawianie sportu jest zresztą zalecane nie tylko tym osobom, których organizm sprawuje się bez zarzutu. Aktywność fizyczna to także najprostszy sposób na dochodzenie do zdrowia. Nie bez przyczyny jej umiarkowany stopień jest zalecany nawet tym osobom, które niedawno poddawały się operacjom.

Sposób na zgrabną sylwetkę

Utrzymanie prawidłowej wagi to jedno z największych wyzwań, z jakimi muszą się zmagać ludzie żyjący w dwudziestym pierwszym wieku. Pokus jest wiele, a na rosnącą wagę wpływa już nie tylko zamiłowanie do podjadania słodyczy. Nadwaga i otyłość są także konsekwencjami:

  • siedzącego trybu życiu,
  • korzystania z samochodu i rezygnacji ze spacerów,
  • jedzenia posiłków nieregularnie,
  • kupowania żywności wysoko przetworzonej.

Oczywiście, osoby zmagające się z problemem nadwagi i otyłości muszą mieć świadomość tego, że uprawianie sportu nie rozwiąże natychmiast wszystkich ich problemów. Co więcej, powinny pamiętać o tym, że samo dopasowanie dyscypliny sportowej, jaką mogą uprawiać, musi mieć akceptację lekarza. Przynajmniej niektóre mogą być dość niebezpieczne, zwłaszcza gdy uprawiając je nie uważa się na swoje fizyczne ograniczenia. Pewne jest jednak to, że regularne uprawianie sportu jest w stanie obniżyć masę ciała. Efekty będą jeszcze bardziej spektakularne, gdy wzmocni je przemyślane podejście do tego, co je się na co dzień.